Ogrzewanie i ocieplanie domu przez ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie i ocieplanie domu przez ogrzewanie podłogowe

Koszty ogrzewania domu to często nie mały wydatki. Mogą czasami stanowić aż ponad 70% całości dwumiesięcznych opłat. Czy można je zmniejszyć odpowiednio zajmując się kwestią ocieplenia i jednoczesnego ogrzania domu? Innowacyjnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Ciepła podłoga bywa bardzo przyjemna po powrocie do domu w czasie mroźnej zimy. To innowacyjne rozwiązanie pojawiło się stosunkowo niedawno i posiada grono przeciwników oraz zwolenników. Jakie ma największe plusy i minusy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.


Ogrzej dom podłogowo – plusy i minusy tego pomysłu

Ogrzewanie podłogowe oznacza brak grzejników, dzięki czemu zyskujesz większą powierzchnie domowych pomieszczeń. To pierwszy z plusów umieszczenia źródła ciepła w podłodze. Kolejnym są względy zdrowotne. Ludzki organizm jest przystosowany tak, że potrzebuje dostępu do ciepła w dolnych partiach ciała, natomiast nasza głowa nie zbyt dobrze znosi jego nadmiar. W mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym dopływ ogrzanego powietrza jest prawidłowy dla zdrowia. Ponieważ dociera ono do nas od powierzchni podłogowych.

W klasycznym ogrzewaniu jest odwrotnie i przez to wiele osób może źle znosić atmosferę ocieplanych pomieszczeń. Kolejnym prozdrowotnym aspektem opisywanego systemu grzewczego jest obniżenie ilości kurzu powstającego w pomieszczeniach. Kurz osadza się często na grzejnikach , bardzo ciężko jest go usunąć z trudno dostępnych miejsc za nimi. Kiedy nie istnieje potrzeba ich zawieszania znika problem astmatyków i alergików. Spadną znacznie opłaty za gaz stosowany do ocieplania domowych pomieszczeń, co powinno przekonać wielu sceptyków będących odmiennego zdania. Przez to, iż ocieplanie podłogowe głównie generuje ciepło na poziomie podłogi i nie powoduje jego uciekania w górę, doskonale nada się do pokoi w wysokich domach.

Okazuje się również, że ten system grzewczy dba o ekologie. Ponieważ istnieje możliwość wykorzystania do ogrzania mieszkania odnawialnych źródeł energii np. poprzez instalacje solarne pracujące w oparciu o energię słoneczną. Niestety, oprócz zalet pojawiają się minusy ogrzewania i ocieplania domu dzięki ogrzewanej podłodze. Pojawi się znaczne ograniczenie pod względem wyboru materiałów przeznaczonych na pokrycie podłogi. Przede wszystkim muszą charakteryzować się dużym współczynnikiem przepuszczalności ciepła, w przeciwnym wypadku montaż ogrzewania podłogowego nie ma najmniejszego sensu.

Dlatego zaleca się pokrycie podłogi tworzywami sztucznymi, drewnianymi panelami lub parkietem albo płytkami ceramicznymi. Urządzając poszczególne wnętrza trzeba uwzględniać przebieg ogrzewania pod podłogą, gdy chcemy ustawić poszczególne meble – w szczególności sprzęt sanitarny np. toaletę. Rośnie również koszt założenia tego typu ogrzewania, będzie ono znacznie droższe od tradycyjnego. Do tanich nie będą należały również naprawy instalacji znajdujących się pod powierzchnią podłogową. Będąc świadomym wad i zalet ogrzewania podłogowego możemy podjąć ostateczną decyzje.