Jakie są cechy domu energooszczędnego?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby ich dom był w pełni energooszczędny. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za prąd czy gaz. Jaki dom nazwiemy energooszczędnym? Specjaliści są zgodni, że musi on spełnić kilka wytycznych. Podstawowym założeniem jest kształt domu. W większości przypadków bardziej energooszczędne będą domy o zwartej bryle. Idealnym rozwiązaniem jest prosta bryła, w której nie ma załamań czy balkonów. W ten sposób zyskuje się najlepszą proporcję powierzchni użytkowej do powierzchni przegród zewnętrznych.
Najczęściej w energooszczędnych domach unika się stosowania poddaszy użytkowych. Wynika to z konieczności ich dodatkowej izolacji. Poddasze trzeba bowiem ocieplić bardzo starannie, z najwyższą dbałością o szczegóły. Warto również pamiętać, że wszelkie skosy zazwyczaj negatywnie wpływają na wykorzystanie powierzchni użytkowej. Poza kształtem energooszczędnego domu równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Wielu specjalistów zaleca, aby pomieszczenia o zbliżonej temperaturze wewnętrznej umieszczać w pobliżu siebie. Warto przy tym uwzględnić rozmieszczenie względem stron świata.
Powszechnie wiadomo, że pomieszczenia ułożone po stronie północnej są chłodniejsze w porównaniu do pomieszczeń np. południowych. Z tego powodu w północnej części domu najlepiej rozmieścić np. kotłownię. Ponadto wszelkie pomieszczenia sanitarne również powinny sąsiadować ze sobą. Dzięki temu można utworzyć węzeł sanitarny. W ten sposób można obniżyć koszty prac instalacyjnych, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Akcesoria łazienkowe
Aranżacja łazienki w dużej mierze zależy od jej wielkości. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych oraz mebli pozwoli nam na swobodne korzystanie z tego pomieszczenia. W zależności od kolorystyki i wzoru płytek ściennych oraz podłogowych będziemy dobierali różnego rodzaju akcesoria łazienko

Rola, jaką pełnią projekty domów
Ogólnie projekty domów to praktycznie początek drogi do ich zbudowanie. Nie posiadając tego rodzaju nakreślonych specyfikacji technicznych i opracowanego wzorca nikt nie może rozpoczynać jakiejkolwiek inwestycji związanej z budową domu. Chodzi, bowiem o to, że projekty domów to swoiste podwaliny pr