Jakie są cechy domu energooszczędnego?

Jakie są cechy domu energooszczędnego?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby ich dom był w pełni energooszczędny. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za prąd czy gaz. Jaki dom nazwiemy energooszczędnym? Specjaliści są zgodni, że musi on spełnić kilka wytycznych. Podstawowym założeniem jest kształt domu. W większości przypadków bardziej energooszczędne będą domy o zwartej bryle. Idealnym rozwiązaniem jest prosta bryła, w której nie ma załamań czy balkonów. W ten sposób zyskuje się najlepszą proporcję powierzchni użytkowej do powierzchni przegród zewnętrznych.

Najczęściej w energooszczędnych domach unika się stosowania poddaszy użytkowych. Wynika to z konieczności ich dodatkowej izolacji. Poddasze trzeba bowiem ocieplić bardzo starannie, z najwyższą dbałością o szczegóły. Warto również pamiętać, że wszelkie skosy zazwyczaj negatywnie wpływają na wykorzystanie powierzchni użytkowej. Poza kształtem energooszczędnego domu równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Wielu specjalistów zaleca, aby pomieszczenia o zbliżonej temperaturze wewnętrznej umieszczać w pobliżu siebie. Warto przy tym uwzględnić rozmieszczenie względem stron świata.

Powszechnie wiadomo, że pomieszczenia ułożone po stronie północnej są chłodniejsze w porównaniu do pomieszczeń np. południowych. Z tego powodu w północnej części domu najlepiej rozmieścić np. kotłownię. Ponadto wszelkie pomieszczenia sanitarne również powinny sąsiadować ze sobą. Dzięki temu można utworzyć węzeł sanitarny. W ten sposób można obniżyć koszty prac instalacyjnych, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody.